Ulti Clocks content
Reklama

Aktualności


Dzisiaj jest: Czwartek
22 Października 2020
Imieniny obchodzą
Abercjusz, Filip, Halka, Kordula,
Kordelia, Przybysława, Sewer

Do końca roku zostało 71 dni.
Zodiak: Waga

O skansenie

Witamy w Skansenie Przemysłu Naftowego „MAGDALENA”, który został utworzony na części zlikwidowanego złoża kopalni Magdalena w Gorlicach przy ulicy Lipowej.
W skansenie można zapoznać się z piękną kartą historii Gorlickiego Zagłębia Przemysłu Naftowego jako dar następnym pokoleniom.

Zwiedzając skansen można zobaczyć rekonstrukcję samowypływu oleju skalnego, który był gromadzony w tzw. bęsiorach lub łapaczkach i zbierany przez łebaka , oraz kopankę „Ćwiartkę” z II-giej połowy XIX wieku.

W części wiertniczej znajduje się szyb z drewnianą wieżą wiertniczo – widokową oraz kuźnia niezbędna dla potrzeb wiercenia w której ostrzono /klepano/ świdry do wiercenia udarowego.

W części  eksploatacyjnej znajdują się urządzenia, maszyny oraz narzędzia do wydobywania ropy naftowej m.in. ręczne urządzenie typu „Granik” służące do eksploatacji ropy przez tzw. łyżkowanie, kierat pompowy typu „Glinik” wraz z ciągiem technologicznym do grupowego pompowania odwiertów.

Ponadto wyeksponowane są takie urządzenia i narzędzia jak: kocioł parowy, pompa parowa , pompy tłokowe Vorthington oraz Trauzl do manipulacji i przetłaczania ropy , indywidualny żuraw pompowy, winda obróbcza JL–1 Rudno wraz z trójnogiem do obróbki odwiertów oraz rampy narzędziowe z zestawem narzędzi wiertniczych, instrumentacyjnych oraz obróbczych.

Zapraszamy na ścieżkę edukacyjną po skansenie Przemysłu Naftowego „Magdalena”.

Kazimierz Dudek – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przemysłu Naftowego „Magdalena”.

Wyszukaj

Odwiedziło nas

Odsłon : 78838

Odwiedza nas

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 

Reklama

Reklama
Reklama